Sokat halljuk a kifejezést: inzulinrezisztencia. De mi az inzulinrezisztencia? Miért nevezik a cukorbetegség előszobájának? Mik az inzulinzerisztencia tünetei? Kezelhető az IR, és ha igen, hogyan? Ezekre a kérdésekre szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat, hiszen csak hazánkban elérheti az 1-1,5 millió főt az inzulinrezisztensek száma, akiknek egy részénél fel van állítva az inzulinrezisztencia diagnózisa, másik részük viszont nem is tudja, hogy bizonyos panaszainak, tüneteinek hátterében ez az igen gyakori szénhidrát anyagcsere zavar áll.
Mivel a cukorbetegség előszobájának tekintik az inzulinrezisztenciát, különösen fontos időben felismerni és kezelni, hogy ne alakuljon ki cukorbetegség!
Inzulinrezisztencia tünetei
Ahhoz, hogy megértsük mi az inzulinrezisztencia, tudni kell, mi az inzulin? Ez az a hormon, ami a hasnyálmirigyben termelődik és a véráramban lévő glükóz szabályozásában játszik szerepet.
A sejtek csakis inzulin jelenlétében tudják a cukrot felvenni és hasznosítani. Inzulinrezisztencia esetén a sejtek nem megfelelően reagálnak az inzulinra, vagyis magasabb inzulinszint mellett jut a sejtbe csak glükóz.
A vérben a felhalmozódott glükóz több inzulin termelésére ösztönzi a szervezetet, ami által az inzulinérzékenység csökken, a sejtek kimerülnek, előáll egy ördögi kör.
Az inzulinrezisztecnia tünetei lehetnek:
- fokozott éhségérzet
- fáradtság
- súlygyarapodás (jellemző a has körüli zsír felhalmozódása)
- sikertelen diéták
- menstruációs zavarok
- hajhullás
- meddőség
- fokozott szőrösödés
- magas vérnyomás
- sötét foltok a bőrön
- egyéb hormonális egyensúlyzavarok
Az inzulinrezisztencia kezelés nélkül 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet. Az inzulinrezisztencia (IR) hátterében nemcsak genetikai tényezők állnak vagy hormonális egyensúlytalanság, de a fizikai inaktivitás, az egészségtelen táplálkozás és elhízás is rizikótényezőknek számítanak.
Az inzulinrezisztencia kialakulásában szerepet játszhatnak a túlzott szénhidrát- és cukorfogyasztás, az elhízás, a krónikus gyulladások és egyes alapbetegségek (pl. PCOS – Policisztás Ovárium Szindróma, pajzsmirigy alulműködés,stb.).
Mi a különbség az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség között?
Sokan gondolják, hogy az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség hasonló, de lényeges különbség van közöttük! Míg inzulinrezisztencia esetén a szervezet termel inzulint (sőt, egyre többet, mivel a sejtek inzulinérzékenységének csökkenése miatt romlik a hasznosulás), addig cukorbetegség esetén a szervezet egyáltalán nem termel inzulint – 1-es típusú cukorbetegségnél. A 2-es típusú cukorbetegségnél a béta-sejtek károsodnak, csökken a működésük, és nem tudnak elegendő inzulint termelni.
A cukorbetegség élethosszig tartó kezelést igényel, az inzulinrezisztencia viszont még megfordítható zavar a szervezetben. A cél, hogy nőjön a sejtek inzulinérzékenysége, ehhez pedig teljes életmódváltás szükséges!
Inzulinrezisztencia kezelése
Az inzulinrezisztencia kezelése étrendi változtatásokkal, fizikai aktivitással, mondhatjuk, életmódváltással hatékony lehet, persze az elhatározás, a kitartás az egyik legfontosabb a sikerhez!
Sokan azért buknak el az inzulinrezisztencia kezelésében, mert nem elég motiváltak, nincs egy segítő csapat, akire számíthat, akitől kérdezhet, aki nyomonköveti az életmódváltásunkat, és segítő kezet nyújt, ha érzelmileg kimerültünk, elfáradtunk, a feladás szélére kerültünk!
A jó hír, hogy ma már mentorált programban is részt vehetünk, ahol napi szintű kapcsolattartással, szüntelen mentorálással, segítségnyújtással, heti ellenőrzéssel segítik a sikeres életmódváltozást, az étrend pedig tartható, ízletes, személyre szabott.
Az IR sikeres kezeléséhez szükségünk lesz egy fenntartható inzulinrezisztencia étrendre, amelyben fontos szerepet kap a szénhidrát felszívódás egyenletessége, a többszöri kis étkezés, a cukorfogyasztás csökkentése, a fehérjebevitel és a telítetlen zsírsavak fogyasztása.
Mentorált programban személyre szabott diétát kapunk, a szükséges inzulinrezisztencia étrendkiegészítők szedésével kapcsolatban is pontosan tudjuk majd, mit, mennyit és mikor érdemes!
Az inzulinrezisztencia kezelésében a mozgásnak is jelentős szerepe van, hiszen mindamellett, hogy segít normalizálni a vércukorszintet, növeli a sejtek inzulin érzékenységét.
Kezdetben már az is sokat segíthet, ha egy napi fél órás sétát beiktatunk az életünkbe a friss levegőn.
Aztán persze az életmódváltás részeként rendszeres végzett mozgást is be kell építeni, aminél az izomerősítés kulcsfontosságú.
Fogyás inzulinrezisztenciával
Az egyik legnagyobb kihívás a fogyás inzulinrezisztenciával. Rengetegen vannak, akik többször próbáltak lefogyni inzulinrezisztencia mellett, sajnos sikertelenül. Az inzulinrezisztencia kezelése életmódváltással nemcsak a szervezet egyensúlyának helyreállítása miatt fontos és a cukorbetegség megelőzéséért, de fogyást is fog eredményezni, hiszen a hormonháztartás, az anyagcsere sokkal kiegyensúlyozottabb lesz!
Ha inzulinrezisztencia tüneteire gyanakszunk, végeztessünk mielőbb ezirányú vizsgálatokat, hogy az IR diagnózisa felállításra kerülhessen/vagy éppen kizárásra. Ez utóbbi esetben, ha nem IR okozza a tüneteket, tovább kell vizsgálódni, mi lehet a kellemetlen tünetek hátterében! Az inzulinrezisztencia diagnózisának felállításához elmaradhatatlanok az inzulinrezisztencia laborvizsgálatok, melyek a cukorháztartás zavarainak felismerését szolgálják.
Inzulinrezisztencia diéta során a fehér lisztes élelmiszereket biztosan el kell hagyni az étrendből és az alacsony glikémiás indexű élelmiszereket kell választani! A rostdús táplálkozás, a zsírszegény fehérjék fogyasztása is előtérbe helyeződik. A fehérje, a zsír és a szénhidrátok ideális arányán lesz a hangsúly a sikeres IR diétában, ami különösen fontos, hogy hosszútávon is fenntartható legyen és olyan élelmiszereket tartalmazzon, amiket szívesen fogyasztunk!
Ezért is nagyon fontos az egyénre szabott inzulinrezisztencia étrend. Ne féljünk segítséget igénybevenni, hiszen az IR tünetei visszafordíthatóak, ha következetesek és kitartóak vagyunk az életmódváltásban!