5 gyakori emésztési probléma – hogyan segíthet a probiotikum kúra?

Sokan küzdünk emésztési problémákkal, de vajon ezeken hogyan segíthet a probiotikum kúra? Hatásos -e a probiotikum reflux ellen? Javallott -e a probiotikum vastagbélgyulladásra? Mit tehetünk puffadás ellen vagy szedjünk -e probiotikumot székrekedés ellen?

Azt régóta tudjuk, hogy emésztést segítő ételek, emésztést segítő teák, emésztést segítő étrendkiegészítők egyre szélesebb körben elérhetőek, melyekkel mi magunk is sokat tehetünk az egészséges emésztésért, a tünetek mérsékléséért.

Ezeken túl probiotikum szedésével is támogatható a bélflóra egészsége, aminek híján sok-sok emésztési panasz, kellemetlen tünet keserítheti a mindennapjainkat.

Puffadás és emésztési problémák

A puffadás, túlzott gázképződés az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, ami kortól, nemtől függetlenül bárkinél jelentkezhet.

A haspuffadás oka általában valamilyen bélrendszert érintő fertőzés, gyulladás, krónikus betegség, egészségtelen táplálkozás, ételintolerancia.

Szinte biztos, amennyiben haspuffadás kínoz bennünket, hogy a bélflóra egyensúlya felborult, a jó és rossz baktériumok aránya nem ideális.

A puffadás elleni teák fogyasztása, mint a citromfű, borsmenta, édeskömény remek házi praktika lehet a panaszok mérsékléséhez, de vény nélkül kapható puffadás elleni készítményekkel is felvehetjük a kesztyűt a kellemetlen, esetleg fájdalmas puffadás ellen.

A bélflóra egyensúlyának felborulása probiotikumokkal vagy probiotikus élelmiszerekben gazdag étrenddel házilag is jól kezelhető. A probiotikumok a beleink számára jótékony mikroorganizmusokat tartalmaznak, és segíthetik a bél mikrobiomjának természetes egyensúlyát visszanyerni.

Az emésztést segítő készítmények között nemcsak hasmenés elleni, hányinger elleni, puffadás elleni vagy székrekedés elleni, reflux elleni készítmények közül választhatunk, de többféle probiotikum is rendelkezésünkre áll, hogy az emésztőrendszerünk egészségét támogathassuk!

Az emésztési problémák sokféleképpen megmutatkozhatnak, melyek oka is eltérő lehet. Mondhatni, bármilyen emésztési gonddal is küzd valaki, az egyik legjobb emésztést segítő „gyógyszer” vény nélkül egy többféle baktérium törzset tartalmazó probiotikum!

Természetesen a legcélszerűbb, ha a kezelőorvosra bízzuk, hogy javaslatot tegyen, melyik a legjobb probiotikum számunkra – egyénileg mérlegelve a helyzetet, a fennálló emésztési probléma, a kiváltó betegség, a felírt gyógyszerek figyelembevétele mellett.

A probiotikum kúra időtartamának meghatározását is bízzuk orvosunkra!

Probiotikum hasmenésre

Létezik olyan probiotikum hasmenésre, amely többféle baktérium törzset tartalmaz, amire az egészséges bélflórának szüksége van.  Mivel ezek egy részét sajnos egy fertőzéses hasmenés vagy egy antibiotikum okozta hasmenés képes elpusztítani, az első hasmenéses tünetektől javasolt a probiotikum hasmenésre, sőt még a tünetek megszűnése után is 10-14 napig!

Élőflórás joghurt fogyasztásával, fermentált ételek fogyasztásával is támogathatjuk a bélflóra egészségének helyreállítását a betegség lezajlása után.

A legjobb probiotikum hasmenésre biztosan tartalmaz Saccharomyces boulardii-t, Lactobacillus acidophilus-t, L casei GG törzseket.

Probiotikum vastagbélgyulladásra

A probiotikum készítmények összetétele különböző. Van, amelyik egy féle baktériumtörzset tartalmaz és van, amelyik akár 4-5 féle baktérium törzset, sőt némelyik akár 8 féle baktérium törzset is!

Állagukat tekintve is sokfélék lehetnek, hiszen a patikák polcain elérhetőek a probiotikum porok, probiotikum kapszulák, probiotikum tabletták vagy a folyékony probiotikumok egyaránt.

A legújabb kutatások szerint egyre inkább előtérbe kerül a probiotikum bélgyulladás esetén történő alkalmazása is!

Az Escherichia coli törzsek és a Nissle törzsek lehetnek a leghatékonyabbak bélgyulladás esetén.

Természetesen egy bélgyulladás már nem játék, ilyenkor előfordulhat, hogy gyógyszeres terápiát és étrendi változtatást is kijelöl kezelőorvosunk, de az esetek nagy részében a terápia része a probiotikum vatagbélgyulladásra is!

Probiotikum reflux ellen

A probiotikum reflux ellen még nincs széles körben elterjedve. Tekintve, hogy a probiotikumok szedése mellékhatással nem jár, ugyanakkor az emésztőszervek egészsége támogatható általuk, a reflux elleni étrend, illetve a reflux gyógyszerek szedése mellé megfontolandó 1-1 probiotikum kúrát is beiktatni!

Ha reflux elleni probiotikumot keresünk, klinikai vizsgálatok ajánlása szerint a reflux/GERD tüneteinek enyhítésében a Lactobacillus törzseket tartalmazó probiotikumokat válasszuk!

Probiotikum székrekedés ellen

A székrekedés szinte népbetegség. Persze sokféle kiváltó oka lehet a székrekedésnek, de bőséges folyadékfogyasztással, friss zöldségek és gyümölcsök továbbá magas rosttartalmú élelmiszerek napi fogyasztásával is sokat tehetünk a probléma ellen.

Probiotikum szedésével tovább támogatható a bélflóra egyensúlya, ami ráadásul a székrekedésre szedett hashajtóktól is sérülhet.

A legjobb probiotikum székrekedés ellen, amelyik prebiotikumot is tartalmaz. Az ilyen összetételű probiotikumok jelentősen növelhetik a széklet gyakoriságát.