Mindenhonnan azt hallhatjuk, hogy fogyasszunk jódban gazdag élelmiszereket és jód tartalmú étrend-kiegészítőket. Ez általánosságban igaz, hisz a lakosság nagy része jódhiányos, ám mégis vannak olyan állapotok, amelyben káros a plusz jód bevitele. Ilyenkor lehetnek segítségünkre a jódmentes multivitaminok és érdemes jódszegény diétát folytatni. Szerencsére elérhetőek a jódmentes multivitaminok és terhesvitaminok is.
A cikkben megmutatjuk, hogy mely állapotokban tanácsos a jód mentességre törekedni!
Mi a jód
A jód egy olyan esszenciális ásványi anyag, mely a pajzsmirigy hormonjainak képzéséhez szükséges. A jódnak számos szerepe van a szervezetben. Részt vesz az anyagcsere működésében, a szellemi fejlődést támogatja és hiányában anyagcserezavarok, fejlődési rendellenességek alakulhatnak ki.
A jódot elsősorban az ivóvízzel és az étkezéssel visszük be a szervezetbe. Magyarországon nagy részén az ivóvíz és a megtermelt ételek sem tartalmaznak elegendő jódot, így a lakosság közel 80 százaléka jódhiányosnak tekinthető és gyarkran pajzsmirigy-problémákkal küzd, hisz jód hiányában a pajzsmirigy megnagyobbodhat, mert nem képes elegendő hormon termelésére.
Összességében tehát igaz, hogy fontos a jódbevitel, ám a pajzsmirigy-betegségekre fogékony emberek számára a feleslegesen bevitt jó pajzsmirigy-alulműködést, vagy -túlműködést és gyulladást is okozhat.
Mi történik, ha túl sok a jód
Ha a szükségesnél több jódot viszünk be a szervezetbe a következő tünetek jelentkezhetnek:
- émelygés
- hányás
- gyomorfájás
- hasmenés
- gyenge pulzus
- súlynövekedés
- depresszió
- hajhullás
- libidó csökkenése
Jódmentes multivitamin
Mikor válasszunk jódmentes multivitamint és jódszegény diétát?
Minden esetben szakorvos dönt a jód mentességről, hisz súlyos következményei lehetnek az indokolatlanul alkalmazott jódszegény-étrendnek, vagy a jódmentes multivitaminok szedésének is!
Manapság már számos jódmentes multivitamin, étrend-kiegészítő áll rendelkezésünkre, ha az orvos azt javasolja.
Általánosságban elmondható, hogy autoimmun betegség okozta pajzsmirigy-gyulladás esetén nem javasolt a plusz jód bevitele, mert fokozza a gyulladás mértékét.
Emellett bizonyos vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése mellett sem ajánlott a jód tartalmú étrend-kiegészítők szedése.
A pajzsmirigy-túlműködésre szedett gyógyszerek mellett is óvatosan kell bánni a jód bevitellel és szigorúan az orvos utasításait kell követnünk.
Jódmentes terhesvitamin
Várandósság esetén kiemelkedően fontos, hogy a szakorvosok döntsenek a megfelelő mennyiségű jódbevitelről, mert a jódhiány mentális képességeket érintő fejlődési rendellenességeket, hallászavarokat és növekedési betegségeket okozhat, ezért a vény nélkül elérhető terhesvitaminok általában tartalmaznak jódot is.
Ugyanakkor, ha a kismama pajzsmirigy-problémákkal küzd (nem jódhiánnyal), akkor a szakorvosi javaslatra sokszor jódmentes terhesvitamint kell választani, mert a feleslegesen bevitt jód is zavart okozhat a várandósság lefolyásában.
Jódszegény diéta
A szakorvosok a fenti állapotokban és radioaktív jódterápia előtt szoktak jódszegény diétát javasolni.
A következőket érdemes kerülni jódszegény diéta esetén:
- jódozott só, tengeri szó
- tenger gyümölcsei, tengeri halak
- magas jód tartalmú termékek: ásványvizek, jódtartalmú vitaminok
- tojássárgája
- tejtermékek
- sózott felvágottak
- A következők fogyaszthatók jódszegény diéta esetén:
- jódmentes só
- sózatlan termékek
- gyümölcsök, zöldségek
- növényi olajok
- friss húsok
- növényi olajak